Union Local High School | ||||
Ohio Valley Championships | ||||
Championship - Quarterfinals | ||||
January 30 & 31, 2004 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 104 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jim McFarland | Wellsburg | M-Dec | Justin Nieman | Martins Ferry | 11-1 |
Michael Emery | Indian Creek | M-Dec | Jim Arnott | Oak Glen | 14-2 |
Heath Beecher | Sherrard | Dec | Jon Ray | Cambridge | 7-4 |
Chase Clark | Union Local | Fall | Wes Barnes | Weirton | 2:26 |
Weight Class: 110 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Chase Tucker | Martins Ferry | T-Fall | Ben Warner | Oak Glen | 16-0 |
Kieffer Watson | Meadowbrook | Dec | Kevin Stoney | Beallsville | 5-2 |
Brandon Conrad | Meadowbrook | Fall | John Weekly | Martins Ferry | 2:31 |
Jon Bittinger | Beaver Local | M-Dec | Andy Sigler | Union Local | 10-0 |
Weight Class: 116 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Zach Kosky | Bellaire St. John | Fall | Chris Conn | Springfield | 0:56 |
Zac Basich | Wheeling Central Catholic | M-Dec | Chad Teague | Cambridge | 10-2 |
Derrick Holt | Martins Ferry | Fall | Ben Pockl | Sherrard | 3:57 |
Nick Stine | Springfield | Fall | Mike Russell | Monroe Central | 2:31 |
Weight Class: 122 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Bryan Skoff | Bellaire St. John | Fall | Josh Minger | Beaver Local | 4:17 |
Zach Six | Oak Glen | Fall | Jeremy Sizemore | Follansbee | 2:54 |
Josh Bell | Martins Ferry | Fall | Nathan Abbott | Caldwell | 3:57 |
Chris Braucker | Springfield | Fall | Ryan Galvin | Indian Creek | 2:00 |
Weight Class: 128 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Andy Stine | Springfield | Fall | Brendon Twarog | Union Local | 0:58 |
Matt Marsh | Tyler | Dec | Brandon Schulte | Indian Creek | 7-3 |
Cory Satatlite | Follansbee | Def | Shane Kandis | Bridge Street | |
Justin Clendenin | Shadyside | Dec | Dan Goodwin | Springfield | 6-0 |
Weight Class: 134 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Kirk Wetherell | Cambridge | Forf | Eric Adams | Follansbee | |
Chris Martin | Oak Glen | Fall | Nate McGeehan | Wellsville | 0:17 |
David Montelione | St.Joesph | Fall | Bryan Meeks | St.Clairsville | 2:16 |
Tyler Druschel | Sherrard | Fall | Wyatt Messerly | Indian Creek | 2:00 |
Weight Class: 142 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Devon Ludwig | East Liverpool | Fall | Mike Gurrera | Follansbee | 0:51 |
John Koulis | Sherrard | Fall | Corey Molinaro | Buckeye Local | 1:00 |
Carl Perkins | Union Local | Dec | Phillip Gilmore | Harding | 8-3 |
Jonathan Boggs | Martins Ferry | Fall | Schuylor Bondy | Monroe Central | 4:00 |
Weight Class: 150 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Cody Miller | Oak Glen | Fall | Chris Spencer | Tyler | 0:24 |
Branko Busick | Weirton | Dec | Dutch Fisher | Sherrard | 11-4 |
Jerry Kahl | Shadyside | Fall | Dustin Myers | Triadelphia | 0:44 |
Josh Sizemore | Follansbee | Fall | Corey Plumly | Barnesville | 1:56 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jesse Campbell | Follansbee | Fall | Levi Holcom | St.Clairsville | 0:28 |
Jeremie Brown | Caldwell | Fall | R.J. Hanket | Triadelphia | 2:12 |
Nate Gossett | Union Local | Fall | Derek Stillion | Meadowbrook | 2:58 |
Allen Earnest | Sherrard | Fall | David Evans | East Liverpool | 1:57 |
Weight Class: 172 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Derick Hesson | Caldwell | Forf | Bobby Ross | East Liverpool | |
Jonathan Bentiz | Wellsville | Fall | Richard Edgell | Wheeling Middle School | 2:22 |
Eddie Wilson | St.Clairsville | Fall | David Felekey | Oak Glen | 2:34 |
George Ruckman | Beallsville | Fall | Tyler Harris | Union Local | 1:38 |
Weight Class: 230 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
David Collins | Oak Glen | Fall | Cody Morehead | East Liverpool | 2:55 |
Jake Davis | Union Local | Def | Mickey Alkire | Follansbee | |
Brant Powell | Barnesville | Dec | Drake Kowcheck | Wellsburg | 0:13 |
Jeff Campbell | Shadyside | Dec | Shane Gray | St.Clairsville | 8-6 |
Weight Class: 80 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jared Border | Caldwell | Fall | Wyatt Duffield | East Liverpool | 0:44 |
Ed Lehotay | Meadowbrook | Dec | Bryan Crozier | Shadyside | 7-1 |
Nick Taylor | Triadelphia | Dec | Jake Foster | Bellaire St. John | 6-2 |
Ryan Asbury | Oak Glen | Fall | Darrick Amos | Bridge Street | 0:29 |
Weight Class: 86 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Paul Rose | Cambridge | Fall | Tyler Walter | Meadowbrook | 2:36 |
Troy Eckleberry | Oak Glen | Dec | Marcus Brennan | Oak Glen | 9-3 |
Johnny Merryman | Shadyside | M-Dec | Taylor Yoder | Martins Ferry | 11-3 |
Kyle Faykus | Bellaire | Dec | Nick McAvoy | Oak Glen | 11-8 |
Weight Class: 92 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Jimmy Reisz | Beallsville | M-Dec | Julian Yost | Tyler | 12-3 |
Eric Canter | Bellaire | M-Dec | Davey Wilson | Union Local | 11-2 |
Larry Williams | Beaver Local | Dec | Joe McKee | Wheeling Middle School | 5-3 |
Dave Mahan | Oak Glen | M-Dec | Angelo Iachini | Harding | 11-2 |
Weight Class: 98 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ethan Dray | Oak Glen | Fall | Joey Cassella | Follansbee | 2:00 |
Bryce Rush | Triadelphia | M-Dec | Mike Slaga | Buckeye Local | 10-2 |
Sam Foster | Bellaire St. John | Dec | Derrick Gullen | Harding | 7-3 |
Michael Shreve | Martins Ferry | T-Fall | Brand Parsons | Bridge Street | 16-1 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Joel Davia Union Local Mat Parents Belmont OH 43718 e-mail: davia@1st.net |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|