Union Local High School | ||||
Ohio Valley Championships | ||||
Finals | ||||
January 30 & 31, 2004 | ||||
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Weight Class: 104 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Michael Emery | Indian Creek | Dec | Jarod Osborne | Beaver Local | 6-2 |
Jon Ray | Cambridge | Dec | Heath Beecher | Sherrard | 5-3 |
Chase Clark | Union Local | Fall | Jim McFarland | Wellsburg | 2:41 |
Weight Class: 110 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Kevin Stoney | Beallsville | Dec | John Weekly | Martins Ferry | 6-4 |
Chase Tucker | Martins Ferry | Dec | Brandon Conrad | Meadowbrook | 5-4 |
Jon Bittinger | Beaver Local | Def | Kieffer Watson | Meadowbrook |
Weight Class: 116 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Chad Teague | Cambridge | Dec | Mike Russell | Monroe Central | 9-2 |
Nick Stine | Springfield | Dec | Zac Basich | Wheeling Central Catholic | 4-2 |
Zach Kosky | Bellaire St. John | Dec | Derrick Holt | Martins Ferry | 3-0 |
Weight Class: 122 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Nathan Abbott | Caldwell | Dec | Jeremy Sizemore | Follansbee | 5-1 |
Zach Six | Oak Glen | Dec | Josh Bell | Martins Ferry | 8-7 |
Bryan Skoff | Bellaire St. John | Dec | Chris Braucker | Springfield | 13-6 |
Weight Class: 128 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Matt Marsh | Tyler | Dec | Cory Satatlite | Follansbee | 6-5 |
Steven Kovach | Buckeye Local | Dec | Brendon Twarog | Union Local | 6-4 OT |
Andy Stine | Springfield | Dec | Justin Clendenin | Shadyside | 8-2 |
Weight Class: 134 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Richard Sachs | Beaver Local | Fall | Jimmy Keyser | Meadowbrook | 2:58 |
Chris Martin | Oak Glen | Dec | Tyler Druschel | Sherrard | 4-2 |
Kirk Wetherell | Cambridge | Fall | David Montelione | St.Joesph | 3:38 |
Weight Class: 142 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Phillip Gilmore | Harding | Dec | Corey Molinaro | Buckeye Local | 7-3 |
Jonathan Boggs | Martins Ferry | Dec | John Koulis | Sherrard | 9-5 |
Carl Perkins | Union Local | Fall | Devon Ludwig | East Liverpool | 1:00 |
Weight Class: 150 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Dutch Fisher | Sherrard | Forf | Dustin Myers | Triadelphia | |
Jerry Kahl | Shadyside | M-Dec | Branko Busick | Weirton | 11-0 |
Cody Miller | Oak Glen | Fall | Josh Sizemore | Follansbee | 0:53 |
Weight Class: 160 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Nate Gossett | Union Local | Fall | Jeremie Brown | Caldwell | 2:46 |
David Evans | East Liverpool | Dec | Josh Anderson | Warwood | 17-15 |
Jesse Campbell | Follansbee | Fall | Allen Earnest | Sherrard | 2:26 |
Weight Class: 172 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Richard Edgell | Wheeling Middle School | Dec | Tyler Harris | Union Local | 6-4 OT |
George Ruckman | Beallsville | Dec | Jonathan Bentiz | Wellsville | 2-1 |
Derick Hesson | Caldwell | Fall | Eddie Wilson | St.Clairsville | 3:32 |
Weight Class: 230 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Shane Gray | St.Clairsville | Forf | Jeff Campbell | Shadyside | |
Cody Morehead | East Liverpool | Fall | David Collins | Oak Glen | 0:31 |
Jake Davis | Union Local | Fall | Brant Powell | Barnesville | 3:24 |
Weight Class: 80 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Ed Lehotay | Meadowbrook | Dec | Nick Taylor | Triadelphia | 3-0 |
Eddie Oxley | Buckeye Local | Dec | Darrick Amos | Bridge Street | 6-5 |
Jared Border | Caldwell | Dec | Ryan Asbury | Oak Glen | 6-0 |
Weight Class: 86 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Troy Eckleberry | Oak Glen | Dec | Jordan Medley | Indian Creek | 6-1 |
Nick McAvoy | Oak Glen | Dec | Kyle Faykus | Bellaire | 7-0 |
Paul Rose | Cambridge | Fall | Johnny Merryman | Shadyside | 1:22 |
Weight Class: 92 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Larry Williams | Beaver Local | Dec | Angelo Iachini | Harding | 6-2 |
Eric Canter | Bellaire | Dec | Julian Yost | Tyler | 5-0 |
Jimmy Reisz | Beallsville | Fall | Dave Mahan | Oak Glen | 0:49 |
Weight Class: 98 |
Winner | School | How | Opponent | School | Result |
Sam Foster | Bellaire St. John | Dec | Derrick Gullen | Harding | 4-3 |
Ethan Dray | Oak Glen | Fall | Mike Slaga | Buckeye Local | 1:58 |
Bryce Rush | Triadelphia | Dec | Michael Shreve | Martins Ferry | 6-2 |
[Home] | [Pairings] | [Brackets] | [Teams] | [Weights] | [Results] | [Photos] |
Tourney Contact Joel Davia Union Local Mat Parents Belmont OH 43718 e-mail: davia@1st.net |
Publisher Preferred Educational Software 9585 Woodgate Lane Byron IL 61010 Phone: (888) 959-2016 e-mail: cotterk@pes-sports.com
|