Home
Up

 

 

Home

Click on Home to see all the results!

 

MVP

Joel Paolo

Oak Glen

 

80

  Wrestler School Record
1 Sam Faykus Bellaire 19-0
2 Eddie Nogay Weirton Madonna 17-4
3 John McComas Beaver Local 11-1
4 Kyle Bauer Whg. Central 17-1
5 Chris Tingler Steubenville 15-7
6 Darin Heavlin Harrison Central 13-2
7 Domnick Burchette Oak Glen 26-8
8 Mike Mercer East Liverpool 15-7

 

86

  Wrestler School Record
1 Jacob Border Caldwell 23-2
2 Cameron Miller Beaver Local 8-3
3 Landry Bendle Spingfield 16-4
4 Justin LeRoy Indian Creek 21-6
5 Brandon Stanley Warwood 15-4
6 Mason Jones Oak Glen 22-7
7 Cody Compton Meadowbrook 13-6
8 Billy Shilot Wellsville 10-7
ALT Clay Johnson Bellaire 12-5

 

92

  Wrestler School Record
1 Arizona Miller Beaver Local 11-1
2 Cody Wiltshire Buckeye Local 15-2
3 Don Prazzia St. Clairsville 21-1
4 Andrew Bertubin Cambridge 21-2
5 Vince Ours East Liverpool 21-3
6 Justin Goode Moundsville 28-3
7 Brandon Brown Steubenville 8-3
8 Jonathan Muntz Woodsfield 17-10
ALT Zach Rawson Oak Glen 29-7

 

98

  Wrestler School Record
1 Dillon Vandyne Cambridge 22-1
2 Kody Crooks Barnesville 19-5
3 Jim Davis Bellaire St. John 18-4
4 Matt Flanigan Wellsville 16-4
5 Seth Gianessi Weirton 17-4
6 Winston Jordan Indian Creek 23-5
7 Seth Callarik St. Clairsville 18-6
8 Zane McSwords Martins Ferry 20-7
ALT Mike Smith Moundsville 19-7

 

104

  Wrestler School Record
1 Clint Boyd Caldwell 25-1
2 Dillon Nolte St. Clairsville 23-1
3 Danny Costa Stanton 19-1
4 Michael Dodd Shenandoah 15-2
5 Jake Emery Harrison Central 13-3
6 Preston Foster East Liverpool 20-2
7 Andrew Cook Bellaire St. John 24-4
8 Devin Alfman Cambridge 9-3
ALT Jason Stocklash Moundsville 26-5

 

110

  Wrestler School Record
1 Joel Paolo Oak Glen 29-1
2 Dylan Ice East Liverpool 18-3
3 Codey Dow Moundsville 29-1
4 Ian Graham Martins Ferry 18-5
5 Matt Leasure Caldwell 17-6
6 Quentin Castello Barnesville 14-6
7 Aaron Scurry Follansbee 20-6
8 George Schlosser Wheeling Middle 20-5

 

116

  Wrestler School Record
1 Ryan Hotlosz Martins Ferry 20-4
2 Brandon Staudacher Indian Creek 24-2
3 Chad Hunt Steubenville 16-2
4 Brandon Bartrug Buckeye Local 15-3
5 Jimmy Deter Weirton Madonna 16-6
6 Trevor Patterson Wheeling Middle 21-3
7 Ryan Fry Bellaire 14-6
8 Alex Gromley Beaver Local 9-2
ALT Drew Kerns Caldwell 16-7

 

122

  Wrestler School Record
1 Max Nogay Weirton Madonna 21-0
2 Jesse Dobson Bellaire 17-5
3 Mitchell Friede Union Local 13-4
4 Jayson Dowling Wellsville 17-3
5 Tyler Curtin Bellaire St. John 20-8
6 Jamey Devaul Steubenville 16-6
7 J D Sokolowski Martins Ferry 18-7
8 Alex Morris East Liverpool 12-6
ALT Cole McCoy Beaver Local 8-3

 

128

  Wrestler School Record
1 Kurtis Jeffries Barnesville 23-0
2 Charles Scott St. Clairsville 21-3
3 Brandon LeClair Wellsville 15-1
4 Anthony Shane Springfield 18-1
5 Marcus George Wheeling Middle 25-1
6 Matt Robinson Weirton 21-2
7 Trevor Coffman Harrison Central 13-2
8 Chris Eloi Weirton Madonna 11-4
ALT Evan Schneider East Liverpool 9-7

 

134

  Wrestler School Record
1 Scott Kaiser Martins Ferry 25-1
2 Anthony Cornell Oak Glen 28-5
3 Matt Furbee Shadyside 18-5
4 John Coleman Cambridge 17-3
5 Preston Forrester Harrison Central 12-4
6 Jon Horton Buckeye Local 9-7
7 Matt Taylor Woodsfield 19-7
8 Anthony Ours East Liverpool 12-8
ALT Dom Garay Steubenville 12-10

 

142

  Wrestler School Record
1 Kenny Nickerson St. Clairsville 24-0
2 Rylan Pyciak Buckeye Local 14-2
3 Mike Nendwick Beaver Local 9-2
4 Chris Tagenhorst East Liverpool 16-5
5 Coleton Lindamood Woodsfield 18-5
6 Patrick Pikenpaugh Caldwell 15-6
7 Joey Dotson Harrison Central 13-4
8 Dustin Armstrong Wheeling Middle 28-2

 

150

  Wrestler School Record
1 Seth Todd Caldwell 24-0
2 Matt Cowser Indian Creek 25-2
3 Cody Kaiser Harrison Central 18-1
4 Brandon Barnicki St. Clairsville 21-1
5 Nate Spears Springfield 19-4
6 Dylan Jones East Liverpool 17-5
7 Tyler Settle Warwood 17-3
8 Brian Kahl Shadyside 14-8
ALT Nick Pederson Follansbee 19-8

 

160

  Wrestler School Record
1 Jacob Henderson Beaver Local 11-0
2 Josh Lough Warwood 20-0
3 Tyler Hardesty Cambridge 18-1
4 Dalton Leach Martins Ferry 25-1
5 Justin Valentine Harrison Central 13-2
6 Andrew Barker Indian Creek 21-5
7 Ryan Milan East Liverpool 8-4
8 Aaron Silvero Shadyside 17-4
ALT Anthony Pederson Follansbee 20-7

 

172

  Wrestler School Record
1 Justin Greathouse Oak Glen 30-1
2 Chris Bilyeu Beallsville 18-1
3 Bobby McDole East Liverpool 17-4
4 Mike Lough Warwood 15-1
5 Jon Homard St. Clairsville 19-3
6 Anthony Rheinhardt Indian Creek 15-5
7 Doug Henderson Harrison Central 10-3
8 Logan Michael Shenandoah 11-8
ALT Logan Ballint Martins Ferry 12-9

 

230

  Wrestler School Record
1 Jake Mallernee Harrison Central 16-0
2 Robbie Rowe East Liverpool 21-1
3 Curtis VanDyke Steubenville 21-4
4 Zac Wojiechowski Cambridge 15-2
5 J J Intorre Beaver Local 8-4
6 Corey McGarry St. Clairsville 17-5
7 Cody Temple Barnesville 14-6
8 Christian McGaughey Weirton Madonna 16-7
ALT Josh Barlow Moundsville 28-3

 

 

2006 OHIO VALLEY CHAMPIONSHIP

Dates: Friday, Jan. 27 at 4:30 Saturday, Jan. 28 at 10:00

Place: Union Local High School, Morristown, Ohio

Weigh-ins: 1:30 Friday, Jan. 27

Seeding Meeting: Sunday, January 22 at 12:30 pm in the high school

 

            Absolutely no entries will be accepted after the seeding meeting. Wrestlers will NOT be moved to another weight class if they fail to make weight for the weight class in which they are entered. All entries at the seeding meeting will be considered verification of entries for the Ohio Valley Championships.

 

Eligibility: Only 7th and 8th graders, NO FRESHMEN OR SIXTH GRADERS

 

Entry Fee:             $50.00 per team

                        $8.00 per unattached wrestler

                                    make checks payable to-

                                                UL Mat Parents

                                                P.O. BOX 11

                                                Belmont , OH 43718

 

Match Length: 1:30, 1:30, 1:30  Overtime 1:00 0:30

                                    Double elimination

 

Weight Classes:

                        80,86,92,98,104,110,116,122,128,134,142,150,160,172,230

                                    plus the 4 pound weight allowance

 

Awards: Team championship trophy and team runner-up trophy, Individual 1st 6th will receive trophies

                    Most Outstanding Wrestler Coaches Vote

 

Please return your entry form by January 20, 2006.You may mail your entry to the address below, FAX it care of Wade Smolira at 740-782-1346, or email it to smoan@verizon.net

 

                        Wade Smolira

                        39333 Co. Rd. 72

                        Flushing OH, 43977

         Phone Home 740-968-4145 or Work 740-782-1181

 

Welcome to OVAeC Wrestling


(Ohio Valley Athletic ex Coach) The purpose of this web site is to promote O.V.A.C. wrestling and the individuals that make it all possible. I don't proclaim to know everything about the
O.V.A.C.'s or wrestling, but I have coached in the O.V.A.C.'s for the past 8 years so I do have some knowledge of the sport, coaches and the wrestlers(2002).